اختراعات ثبت شده ایران در ادارات ثبت اختراع معتبر دنیا: رتبه‌بندی و عناوین

0

khabarwqefqwef

به استناد بررسی کانون پتنت ایران که بازوی مالکیت فکری معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران است، پژوهشگاه صنعت نفت با ۲۳ مورد اختراع گرنت شده خارجی صرفا در ادارات ثبت اختراع ایالات متحده و اروپا، با فاصله بسیار زیاد در بین ۴۱ دانشگاه و موسسه پژوهشی صاحب‌نام، حایز رتبه اول ثبت اختراع در ایران شد.

طبق اعلام کانون پتنت ایران در گزارشی با عنوان «اختراعات ثبت‌شده دانشگاهیان ایران»، با توجه به بررسی‌های این کانون در بانک اطلاعاتی معتبر Questel ORBIT، تا شهریور ماه ۱۳۹۴ تعداد ۱۰۵ پتنت توسط دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ایرانی در ادارات ثبت اختراع ایالات متحده و اروپابه مرحله اعطاء (گرنت) رسیده است.

این گزارش حاکی است در ۸۷ مورد از این پتنت‌ها مالکیت تنها در اختیار یک دانشگاه یا پژوهشگاه است، در حالیکه در ۱۸ مورد نیز مالکیت پتنت‌ها بین چند دانشگاه و یا پژوهشگاه مشترک است. در این میان پژوهشگاه صنعت نفت با در اختیار داشتن ۲۲ پتنت اختصاصی و ۱ پتنت مشترک در مجموع ۲۳ پتنت در مالکیت خود دارد.

در این گزارش صرفا اختراعات اعطاء شده توسط ادارات ثبت اختراعات ایالات متحده و اروپا مورد استناد قرار گرفته اند و این درحالی است که با توجه به جذابیت بازارهای دیگر، نظیر کشورهای آمریکای جنوبی، چین، کانادا، ترکیه، سوریه و کشورهای حوزه خلج فارس برای فعالان تحقیق و توسعه در بخش نفت و گاز، پژوهشگاه صنعت نفت اختراعات متعددی را در این کشورها نیز به ثبت رسانده است که از این میان تا کنون تعداد زیادی از آن‌ها نیز به مرحله اعطاء رسیده‌اند.

با احتساب این موارد تا این تاریخ در واقع تعداد ۴۰ پتنت گرنت‌شده خارجی در مالکیت پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد. پژوهشگاه صنعت نفت ۱۳۰ پرونده جاری ثبت اختراع خارجی و ۱۳۶ اختراع ثبت‌شده داخلی نیز در کارنامه خود دارد.

دریافت گزارش کامل اختراعات ثبت شده ایران در ادارات ثبت اختراع دنیا

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت