بانک توسعه برزیل(BNDES)

0

bndes

تسهیلات و خدمات صندوق های نوآوری و شکوفایی مشابه خارجی:

بانک توسعه برزیل(BNDES)

BNDES – Brazilian Development Bank

معرفی

بانک توسعه برزیل (BNDES) نهادی عمومی و متعلق به دولت فدرال می­باشد. همچنین مهمترین ارگان مالی در برزیل است که در سال 1952 تأسیس شده و متعلق به وزارت توسعه، صنعت و تجارت خارجی(MDIC)[1] می­باشد. این بانک نقش اساسی در تحریک توسعه صنعت و زیرساخت[2]­ در کشور برزیل ایفا می­کند.a133f70396dd108821e1afed825542cb

BNDES مهمترین ابزار اجرای سیاست سرمایه­ گذاری دولت فدرال می­باشد و مهمترین هدف آن پشتیبانی از برنامه­ ها، پروژه ­ها، کارهای عمرانی و خدماتی مرتبط با توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور در چشم­ انداز بلند مدت می­باشد. شکل 4-1 جایگاه بانک توسعه برزیل را در دولت فدرال برزیل نشان می­دهد.

BNDES -1

شکل 4-1:  جایگاه بانک توسعه برزیل را در دولت فدرال برزیل

برنامه بانک توسعه برزیل که در سال 2008 تکمیل شد شامل رهنمودهای عملیاتی سازمان از سال 2009 تا 2014 می‎باشد. در این برنامه علاوه بر تشریح استراتژی­ها؛ رسالت، چشم­انداز و مأموریت بانک نیز ترسیم شده است. مأموریت بانک توسعه برزیل “ترویج توسعه پایدار و رقابتی در اقتصاد برزیل و ایجاد اشتغال همزمان با کاهش نابرابری­های اجتماعی و منطقه­ ای” می­باشد. در راستای رسالت بانک توسعه برزیل، چشم­ انداز و ارزش­های بانک به صورت ذیل تعریف شده است:

چشم­ انداز:

مؤسسه­ا ی برتر، نوآور و فعال با توجه به چالش­های جامعه

ارزش:

اصول اخلاقی / تعهد به توسعه / تعالی / اصول عمومی[3]

ساختار سازمانی

بانک توسعه برزیل متشکل از هئیت هشت نفره می­باشد که از یک رئیس هیئت مدیره، یک معاون و شش مدیر تشکیل شده است. هیئت مدیره در جلسات هفتگی که به طور منظم برگزار می­شود (و یا به صورت فوق­العاده از طرف رئیس هیئت مدیره برگزار می­شود) درباره مهمترین پیشنهادات مطرح ­شده توسط بخش­ها و مدیران مربوطه آنها تصمیم‎گیری می‌نماید. شکل 4-2 ساختار سازمانی بانک توسعه برزیل را نشان می­دهد.

BNDES -2

شکل 4-2: ساختار سازمانی بانک توسعه برزیل

 

 

تهیه و تدوین : ذفتر برنامه ریزی،سیستم ها و روش های صندوق نوآوری و شکوفایی

[1] Ministry of Development, Industry and Foreign Trade

[2] infrastructure

[3]Public Principles

 

منبع: پورتال توانمندسازی شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی

http://cbd.nsfund.ir/

 

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت