بانک توسعه کسب و کار کانادا (BDC)

0

bdc

تسهیلات و خدمات صندوق های نوآوری و شکوفایی مشابه خارجی:

بانک توسعه کسب و کار کانادا (BDC)

Business Development Bank of Canada | BDC.ca

تاریخچه

بانک توسعه کسب و کار کانادا [1](BDC) تنها بانک انحصاری اختصاص­ یافته به کارآفرینان است.

بانک توسعه کسب و کار کانادا در سال 2015 برای نهمین سال متوالی کاندید 100 کارفرمای برتر کاناداست. همچنین این بانک دارای 2000 کارمند و 100 شعبه در کانادا می­ باشد و دفتر مرکزی آن در مرکز شهر مونترال قرار دارد. همچنین بیش از 32،000 مشتری تحت پوشش خدماتی این بانک قرار دارد که مجموع کارمندان آنها 674،000 نفر و مجموع فروش سالیانه آنها 192 میلیارد دلار می­ باشد.در سال مالی 2014 کل در آمد خالص بانک 6/432 میلیون دلار و در سال 2013، 2/458 میلیون دلار بوده است.

این بانک به منظور کمک به رشد کسب و کار در داخل و خارج از کانادا ، اقدام به ارائه وام‎های کسب و کار و خدمات مشاوره ­ای نموده است. این سازمان طیف وسیعی از خدمات مالی ویژه شامل سرمایه­ گذاری خطرپذیر، سهام، و سرمایه رشد و گذار کسب و کار را ارائه می ­دهد.

مأموریت BDC کمک به ایجاد و توسعه کسب و کارهای قوی در کانادا از طریق ارائه خدمات مالی، خدمات مشاوره و اوراق بهادارسازی کردن به بنگاه­ های کوچک و متوسط است.

این بانک متعلق به دولت کاناداست و بیش از 30،000 شرکت کوچک و متوسط در سرتاسر کشور کانادا تحت حمایت این بانک قرار دارد. شرکت ­های نوآور و بلندپرواز موتور اقتصاد کشور هستند و این وظیفه بانک توسعه کاناداست تا به موفقیت این شرکت­ ها کمک کند. هدف این بانک توسعه شرکت های کوچک به شرکت های بزرگ است.

هر ده سال، مقررات و عملکرد BDC توسط وزیر صنایع مورد بررسی و تجدید نظر قرار می­گیرد. در سال 2002  اختیارات بانک برای یک دوره ده ساله تمدید شد.

اعطای جوایز کارآفرینان جوان از طریق ایجاد فرصت برای رقابت کارآفرینان از جمله فعالیت­ های BDC است که از سال 1988 راه­ اندازی شده است.

خدمات بانک توسعه کانادا

خدمات بانک توسعه کانادا در پنج دسته خدمات مالی، خدمات مشاوره ­ای، اوراق بهادارسازی کردن، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سرمایه­ گذاری رشد و گذار تقسیم می شود که در ادامه تشریح می گردد.

1) خدمات مالی

تمام خدمات مالی BDC برای حفظ نقدینگی صاحبان کسب و کار و کمک به کارآفرینان جهت رشد کسب و کارشان در بلند مدت طراحی شده­ است.BDC از طریق ارائه وام به کارآفرینان جهت سرمایه ­گذاری در فناوری، خرید املاک تجاری، خرید تجهیزات و دیگر نیازهای کسب و کار، به رشد اقتصادی کانادا کمک می ­کند.

وام ­هایی که توسط BDC ارائه می ­شود به دو دسته تقسیم می­ شود:

-وام های کسب و کار کوچک BDC که به فعالیت های روزمره مانند شرکت در نمایشگاه ها، خرید تجهیزات و … تعلق می گیرد.

-وام های کسب و کار ، این وام به مواردی از قبیل راه اندازی شرکت نوپا، خرید کسب و کار ،تکنولوژی،خط تجهیزات، زمین و ساختمان،سرمایه در گردش و انتقال کسب و کار تعلق می گیرد.

2) خدمات مشاوره ای

 از جمله خدماتی که توسط BDC اجرا می شود ارائه خدمات مشاوره ­ای به منظور حل مشکلات، بهبود عملکرد و رسیدن به اهداف بلندپروازانه­ صاحبان کسب و کار می­ باشد که تحقق این امر از طریق دسترسی به شبکه­ ای از مشاوران با تجربه، میسر شده است.

خدمات مشاوره BDC به سه دسته مدیریت کسب و کار، افزایش درآمد و کاهش هزینه تقسیم می­ شود.

BDC

شکل 1: خدمات مشاوره بانک توسعه کسب و کار کانادا

3)اوراق بهادار

این خدمت فرایندی است که در آن واسطه‌های مالی مانند بانکهای تجاری، اوراق بهادار قابل خرید و فروش را مستقیماً به سرمایه‌گذاران می‌فروشند. در این فرآیند، دارایی­های مؤسسه وام­دهنده به طریقی از ترازنامه آن مؤسسه جدا می‌شود، در عوض تأمین وجوه توسط سرمایه گذارانی انجام می‌شود که یک ابزار مالی قابل مبادله را می‌خرند و این ابزار نمایانگر بدهکاری مزبور است، بدون این که به وام دهنده اولیه مراجعه‌ای صورت پذیرد.

4)سرمایه گذاری خطرپذیر

حوزه های خطرپذیری مانند IT, سلامت، مالی، تکنولوژی های صنعتی، سرمایه گذاری راهبردی و مشارکت برای سرمایه گذاری هدفگذاری شده اند.

5)سرمایه گذاری رشد و گذار

در این بخش طیف گسترده­ ای از تسهیلات نظیر mezzanine، جریان نقدینگی و تامین مالی شبه سهام ارائه می­ شود که همگی به منظور حفظ جریان نقدینگی کسب و کارهای در حال رشد (بدون سهیم شدن در مالکیت آن­ها) طراحی شده­ اند.

این خدمت برای بنگاه­ های رشد یافته و مستقر و بنگاه­ هایی که دارای تیم مدیریتی قوی و گزارش ­های مالی باکیفیت هستند مناسب می­ باشد. گستره این وام­ها از 250،000 تا 35 میلیون دلار است. تضمین به عهده وام دهنده گذاشته شده است و BDC در مالکیت بنگاه شریک نمی­ شود. بدین ترتیب اختیار کسب و کار تماما در دست شخص باقی می­ ماند.

همچنین به موازات ارایه خدماتی که در بالا به تفصیل آورده شده است، این بانک فعالیت هایی از قبیل اعطای جوایز کارآفرینی و کارآفرین برتر، برگزاری هفته کسب و کار کوچک نیز فراهم می نماید.

[1] Business Development Bank of Canada

منبع: پورتال توانمندسازی شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی

http://cbd.nsfund.ir/

 

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت