بررسی پرونده صنایع مختلف کشور2-پرونده صنایع‌ نفت‌ و‌ پتروشیمی

0

بررسی پرونده صنایع مختلف کشور
کاری از انجمن علمی مدیریت دانشگاه تهرن
هر روز یک صنعت

دومین پرونده:
پرونده صنایع‌نفت‌و‌پتروشیمی است.

برای دانلود مقاله کلیک کنید .

مقدمه – پیشرفت صنعت کشاورزی کشور در سال 1395 بی شک یکی از مهم ترین دستاورد های دولت دهم در پسابرجام است. خبر خوداتکایی مجدد گندم در سال 1395 یکی از خوشحال کننده ترین اخبار در حوزه ی صنعت کشاورزی در سال 95 بوده است. در زیر ، صنعت کشاورزی ایران را در سال 1395 در سه بخش شرایط کشاورزی در پسابرجام ، خود اتکایی گندم و صرفه جویی دولت یازدهم در بخش آب در آینه ی اخبار و تحلیل ها بررسی می کنیم:

الف – شرایط صنعت کشاورزی در پسابرجام

در روز چهارشنبه 30 تیر 1395 ، پایگاه خبرگزاری دولت گزارش جامعی از دستاوردهای برجام در پسابرجام منتشر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کشاورزی ایران یکی از مهمترین بخش های اقتصادی کشور است که با داشتن محصولات و کالاهای ارزشمند نقش موثری در صادرات غیرنفتی و رشد اقتصادی کشور دارد که با توافق برجام و اجرایی شدن آن، چشم انداز روشنی برای حضور در بازارهای جهانی ترسیم می شود. برخی از پیامد های مهم برجام در صنعت کشاورزی عبارتند از :

  • مثبت شدن تراز تجاری کشاورزی
  • افزایش صادرات
  • کاهش واردات
  • افزایش صادرات مواد پروتئینی
  • ادامه ممنوعیت واردات میوه و افزایش صادرات
  • کشت فراسرزمینی
  • تامین و تهیه نهاده های اصلی کشاورزی(کود، بذر، سموم و واکسن)
  • نوسازی ناوگان کشاورزی و افزایش ضریب مکانیزاسیون
  • افزایش بهره وری آب
  • توسعه آبزی پروری با کمک کشورهای پیشرفته

ب- خود اتکایی گندم

خبر خوش خود اتکایی گندم در سال 1395 توسط اسماعیل اسفندیاری پور ، مجری طرح گندم وزارت کشاورزی، به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین خبر در سال 1395 بوده است. خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه 10 خرداد 95 به نقل از اسفندیاری پور  از گنبدگاووس نوشت که ضریب خوداتکایی در سال گذشته 85 درصد و امسال به 95 درصد رسیده و اراضی کشاورزی زراعی در دنیا یک میلیارد و 220 میلیون هکتار است و تولید گندم جهانی از 220 میلیون هکتار آن 734 میلیون تن رسیده است.

ج- صرفه جویی دولت یازدهم در بخش آب

بی شک بحران آب در کشور یکی از اساسی ترین موانع پیشرفت صنعت کشاورزی است اما درسال 95 برنامه های موثری از سوی دولت یازدهم برای مقابله با این بحران صورت گرفته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی در روز جمعه 27 اسفند 95، مهندس محمدحسین شریعتمدار ، رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران گفت :اتخاذ “راهبرد بهره وری” برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش  کشاورزی،اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.

 

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کامنت