بررسی چالشهای تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار و معرفی چهار ایراد در حذف مقررات مزاحم

0

بررسی چالشهای تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار و معرفی چهار ایراد در حذف مقررات مزاحم

 مرکز پژوهش های مجلس

بررسی چالشهای تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار و معرفی چهار ایراد در حذف مقررات مزاحم جهت دانلود ، کلیک کنید 

?تعدد و دست‏ وپا گیر بودن مراحل و شرایط صدور مجوزها در سال‏های گذشته یکی از معضلات سرمایه‏ گذاری و کسب‏ وکار در ایران برشمرده شده است. دغدغه اصلی این است که مجوزهای مورد نیاز برای راه ‏اندازی یک کسب‌وکار، آنچنان متعدد، پراکنده، مبهم و مربوط به دستگاه‏ های مختلف است که فعالان اقتصادی را با دشواری‏ها و موانع زیادی مواجه کرده است.

? این موانع باعث سردرگمی فعالان اقتصادی و همچنین گسترش فساد در دستگاه عریض و طویل اداری می‏شود و در نهایت انگیزه‏ ها را برای آغاز کسب‏ وکارهای جدید از میان می‏برد. با پی بردن سیاست‏گذاران به آثار نامطلوب وضعیت جاری مجوزها از حیث مقرراتی و اجرایی برای کسب‏وکار، اشتغال و به ‏طور کلی اقتصاد کشور، بالاخره نهادهای قانون‏گذاری و اجرایی موضوع مجوزها را در زمره اولویت‏ های خود قرار دادند و احکامی در این خصوص به تصویب رساندند. براساس ماده 57 «قانون رفع موانع تولید رقابت ‏پذیر و ارتقای نظام مالی کشور»، کلیه مراجع صادرکننده مجوز، موظف بوده‏اند تا مرداد 1394، شرایط، فرآیند و انواع مجوزهایی را که صادر می‏کنند، به همراه مبانی قانونی مربوطه به «هیات مقررات ‏زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‏وکار» ارسال کنند.

? همچنین این هیات موظف شده است حداکثر تا همان تاریخ، شرایط و مراحل صدور مجوزها و همچنین هزینه صدور آنها را کاهش دهد و شرایط صدور مجوزهای کسب ‏وکار را به تفکیک هر کسب‏وکار در «پایگاه اطلاع‏ رسانی مجوزهای کسب‏ وکار» اعلام کند. اما روند احصای مجوزهای کسب‏ وکار و اعلام آنها در پایگاه اطلاع ‏رسانی با چالش‏های جدی مواجه شده است؛ به گونه‏ای که در تازه‏ ترین گزارش مرکز پژوهش‏های مجلس، مجموع مشاهدات میدانی و درخواست ‏های متعدد واصله از شهروندان نشان می‏دهد با وجود گذشت 8 سال از تصویب متن اولیه، دریافت مجوز برای فعالان اقتصادی همچنان به‏ عنوان یک معضل مطرح و در بسیاری از موارد دشوار است. یکی از دلایل این وضعیت، درهم‌تنیدگی و تشتت نظام صدور مجوزها اعلام شده است. بررسی ‏های صورت گرفته نشان می‏دهد در حال حاضر، نمی‏توان به هیچ وجه مدعی شد که متقاضی کسب‏ وکار قادر است حتی در صورت ارائه مدارک در «پایگاه اطلاع‌رسانی مجوزهای کسب ‏وکار» در حداقل زمان ممکن، مجوز مورد نظر خود را دریافت کند. بازوی پژوهشی مجلس در این گزارش 4 کاستی بر سر راه تحقق ماده 57 را برشمرده و مورد واکاوی قرار داده که در ادامه به تفصیل آورده شده است.

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کامنت