سازمان علوم و فناوری آرکانزاس (ASTA)

0

asta

تسهیلات و خدمات صندوق های نوآوری و شکوفایی مشابه خارجی:

سازمان علوم و فناوری آرکانزاس (ASTA)

Arkansas Science & Technology Authority.

معرفی

سازمان علوم و فناوری آرکانزاس(ASTA)[1] در سال 1983 ایجاد شد این سازمان یک اداره دولتی اختصاصی جهت توسعه، شکوفایی و حفظ صنایع دانش­بنیان با پرداخت بالا[2] می­باشد.

این سازمان از یک هیئت مدیره، یک کمیته مشورتی و کارکنان تشکیل شده است. 14 عضو هیئت مدیره توسط دولت برای دوره 4 ساله منصوب می­شوند. هیئت مدیره تشکیل یافته از سه مدیر که مهندس یا دانشمند هستند، دو مدیر که نماینده مؤسسات دانشگاهی هستند، 8 مدیر که نماینده بخش خصوصی هستند که بایستی 3 تن از آنها دارای دانش و تجربه در زمینه تولید باشند و یک نفر باقیمانده که رئیس دپارتمان آموزش عالی و یا منتخب هیئت مدیره می­باشد.

مأموریت این سازمان

” شکوفایی استعدادها و نوآوری لازم برای رونق و کامیابی آرکانزاس” می­باشد.asta

چشم­ انداز این سازمان

“موفقیت آرکانزاس برای رقابت در اقتصاد جهانی، ترویج پژوهش­های علمی؛ توسعه فناوری؛ نوآوری در کسب و کار؛ و آموزش مهندسی، علوم و ریاضیات توسط ASTA”

تمام فعالیت­های ASTA جهت اطمینان از انطباق با دستورالعمل­های ایالتی و فدرال، سالانه بازرسی می­شود.

این سازمان توسط دکتر Tim Atkinson رهبری می­شود که رئیس هئیت مدیره و مدیر عامل سازمان می­باشد که مسئول برنامه­های سازمان، خدمات و فعالیت­های حمایتی است.

فعالیت­های این سازمان به چهار بخش تحقیق و تجاری­سازی، صنعت، پروژه­های تحت حمایت، و آموزش علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات تقسیم می­شود. از آنجا که فعالیت­ها و خدمات مربوط به تحقیق و تجاری­سازی مشابه فعالیت‌ها و خدمات صندوق می­باشد لذا در ادامه، این بخش به تفصیل مورد بررسی قرار می­گیرد.

تحقیقات و تجاری­سازی فناوری­ها

یکی از فعالیت­های ASTA کمک به انجام تحقیقات و تجاری­سازی فناوری­ها می­باشد. ASTA در سال 2013 برای حمایت از اتحادیه تحقیقات آرکانزاس[3] و با هدف افزایش تعداد مشاغل دانش­بنیان[4]، فن­بالا[5] با پرداخت بالا[6] مبلغ یک میلیون دلار سرمایه‎گذاری نموده است. در حال حاضر طرح­های پژوهشی این مرکز در زمینه توسعه دارو و پزشکی پیشرفته می­باشد.

ASTA به سه طریق ارائه گرنت[7]، سرمایه­گذاری[8] و مشوق­های مالیاتی[9] به تجاری­سازی فناوری­ها و محصولات نوآورانه کمک می­نماید.

الف) گرنت کمک به انتقال فناوری [10](TTAG)

این برنامه یکی از حمایت­های بلندمدت در ASTA می­باشد. در بیشتر موارد مشتریانی که به دنبال تجاری­سازی و استفاده از گرنت­های بزرگ­تر دولتی هستند به این حمایت رو می­آورند. این گرنت حمایت­های مالی محدودی را برای انتقال و به کارگیری فناوری­های نوآورانه برای شرکت­های آرکانزاسی فراهم می‌کند. این گرنت به تامین­کننده منابع انتقال فناوری تعلق می­گیرد. متقاضی بایستی توانایی انتقال و استقرار فناوری نوآورانه در یکی از شرکت­های آرکانزاسی را داشته باشد. تکنولوژی هدف در این انتقال باید یکی از مسائل یا چالش­های فناورانه شرکت پذیرنده را حل نماید.

هدف این برنامه کمک به بنگاه­های آرکانزاسی جهت توسعه و بهبود محصولات و فرایندها از طریق انتقال گزینه­های فنی می­باشد. ASTA تا سقف 3،750 دلار از هزینه­های مربوط به انتقال فناوری­های جدید یا فناوری­های موجود از یک متقاضی واجد صلاحیت (مانند شرکت خصوصی یا دولتی، آزمایشگاه، کالج یا دانشگاه) به یک شرکت آرکانزاسی را تأمین می­کند. در ارائه این گرنت کل هزینه­های پروژه نباید از 5،000 دلار بیشتر باشد. در این صورت2،500 دلار نخست آن توسط ASTA تأمین خواهد شد و 2،500 دلار باقیمانده هزینه مشترک بین شرکت و ASTA می­باشد(50-50).

هر شرکت، سالانه دو بار (دو پروژه انتقال فناوری) حق استفاده از این تسهیلات را دارد. پروژه­ها بر مبنای وضعیت رقابتی آنها ارزیابی می­شوند.

معیارهای ارزیابی پروژه شامل اطمینان از موفقیت احتمالی پروژه با توجه به وجود منابع حمایتی و نیز امکان­سنجی فنی و تجاری[11] پروژه می­باشد. چارچوب زمانی پروژه نباید بیش از 90 روز باشد.

ب) سرمایه ­گذاری

خدمات سرمایه­گذاری ارائه شده توسط ASTA به دو دسته تقسیم می­شود:

  • سرمایه­گذاری اولیه شرکت نوپا[12]

این برنامه، سرمایه در گردش لازم برای تجاری­سازی اولیه یا گسترش شرکت­های فناوری-محور[13] مستقر در آرکانزاس را ارائه می­دهد. این برنامه برای کمک به شکل­گیری و توسعه شرکت­های نوآور و فناورانه که به نوبه خود منجر به رشد اقتصادی، تربیت نیروهای دانشی و بهره­گیری از سرمایه­های خصوصی می­شود، طراحی شده است. این برنامه می­تواند تا سقف 500،000 دلار از کل منابع مالی لازم شرکت را تأمین کند. سرمایه­گذاری انجام شده توسط SCIP[14] را می­توان از طریق انواع ابزارها شامل وام مستقیم، مشارکت [15]و حق امتیاز[16] بازپرداخت نمود. این خدمت جهت توسعه و راه­اندازی شرکت‌های با تکنولوژی بالا ارائه می­گردد.

مثال­هایی از چگونگی استفاده شرکت­های با تکنولوژی بالا از سرمایه­گذاری­های ASTA :

  • Nanomech Nanomech received $500,000 to commercialize advanced nanotechnology based coatings for cutting tools.
  • Unityware received $44,000 to commercialize software for database integration.
  • Safe Foods received $50,000 to commercialize cetylpyridinium chloride as a treatment in food processing.
  • برنامه توسعه فناوری[17](TDP)

برنامه سرمایه­گذاری در توسعه فناوری یا TDP یک برنامه حمایتی از پروژه­های دارای پتانسیل رشد اقتصادی و اشتغال­زایی است. هدف این برنامه کمک به تجاری­سازی محصولات و فرآیندهای تکنولوژی­محور می­باشد. پروژه­ها باید برنامه مدون و جامعی داشته و به خوبی تعریف شده باشند. سرمایه­گذاری حداکثر 100 هزار دلار و با شرایط قابل مذاکره انجام می­شود.

ج) مشوق­ها و اعتبارات مالیاتی

*اعتبارات مالیاتی R&D [18]

اعتبارات مالیاتی به منظور ایجاد انگیزه برای تحقیقات دانشگاهی، تحقیقات خانگی و تحقیق و توسعه در کسب و کارهای نوپا و فناورانه طراحی شده است. مطابق این برنامه مالیات­دهندگان آرکانزاسی می­توانند به جای پرداخت مالیات، برخی از هزینه­های تحقیقاتی را پرداخت نمایند یا به بخش تحقیق و توسعه کمک مالی بلاعوض ارائه دهند و یا ماشین­آلات و تجهیزات جدید را به یک برنامه تحقیقاتی با قیمتی کمتر از قیمت واقعی بفروشند.

*مراکزی برای فناوری­های کاربردی[19]

مراکز سازمان علوم و فناوری آرکانزاس(ASTA) برای برنامه فناوری کاربردی یک تلاش رقابتی برای حمایت از فناوری کاربردی در زمینه­های مواد پیشرفته و سیستم­های ساخت؛ علوم زیست­محیطی، غذایی و کشاورزی؛ علوم زندگی، بیوتکنولوژی و بیومهندسی؛ و فناوری اطلاعات است. مزایای تأسیس مرکز، اعتبار مالیات بر درآمد برابر با 33٪ هزینه تحقیقات واجد شرایط می­باشد که به مالیات­دهندگان آرکانزاس این اجازه را می­دهد تا در یک پروژه فعال تحت برنامه­های تحقیق و توسعه ارائه شده توسط ASTA سرمایه­گذاری کند.

در سال مالی 2013، هیئت مدیره ASTA 118 پروژه در 28 ایالت جمعاً به ارزش 8،504،231 دلار تصویب نموده است. که مقدار 4،113،339 دلار به تحقیق و تجاری­سازی تخصیص داده شده است.

جدول زیر میزان بودجه تصویب شده برای هر یک از فعالیت­ها و خدمات مربوط به تحقیقات و تجاری­سازی را نشان می‎دهد.

جدول 6-1: میزان بودجه تصویب شده برای هر یک از فعالیت­ها توسط ASTA

نوع فعالیت گرنت کمک به انتقال فناوری سرمایه­گذاری اولیه شرکت نوپا برنامه توسعه فناوری برنامه مشوق مالیاتی تحقیق و توسعه اتحادیه تحقیقات آرکانزاس
میزان بودجه تصویب شده 356،975 دلار 825،306 دلار 69،475 دلار 1،861،583 دلار 1،000،000 دلار
سهم از کل بودجه تحقیق و تجاری سازی 8.7٪ 20.2٪ 1.7٪ 45.3٪ 24.1.٪

تهیه و تدوین : ذفتر برنامه ریزی،سیستم ها و روش های صندوق نوآوری و شکوفایی

[1] Arkansas Science & Technology Authority(ASTA)

[2] high-paying knowledge-based industries

[3] the Arkansas Research Alliance (ARA)

[4] Knowledge-based

[5] High-Tech

[6] high-paying

[7] Grant

[8] Investment

[9] Tax incentive

[10] The Technology Transfer Assistance Grant (TTAG)

[11]  technical and commercial feasibility

[12] Seed Capital Investments

[13] Technology-Based

[14] Seed Capital Investments Program

[15] participation

[16] royalty

[17]Technology Development Program

[18] R & D Tax Credits

[19] Centers for Applied Technology

منبع: پورتال توانمندسازی شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی

http://cbd.nsfund.ir/

 

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت