سونامی رشد رتبه علمی دانشگاه های عربستان

0

سونامی رشد رتبه علمی دانشگاه های عربستان

رنکینگ پنجساله اخیر دانشگاه های برتر دنیا حکایت از این دارد دانشگاه تهران با بیش از 80 سال سابقه بعنوان بهترین دانشگاه ایران امروزه در حوالی رتبه400 و سایر دانشگاههای ایران  رتبه کمتر از 500 ندارند.دانشگاه ملک عزیز (kau) عربستان با پنجاه سال سابقه هم اکنون چیزی نمانده خو درا جزء 100 دانشگاه برتر دنیا  قرار دهد و دانشگاه ملک سعود (ksu) بعنوان دانشگاه دوم این کشور به رتبه 100 نزدیک میشود.اما اتفاق عجیب و باورنکردنی در این مقوله، رتبه علمی دانشگاه ملک عبداله (kaust) عربستان است که ظرف 7 سال فعالیت از تاریخ تآسیس (2009 ) این دانشگاه رتبه خود را به عدد 200 نزدیک کرده است.

✅ دانشگاه ملک عبداله (kaust)

‎این دانشگاه در سال 2009 با بودجه ای بالغ بر 10 میلیارد دلار در کنار دریای سرخ شهرجده با مساحتی نزدیک به 36 میلیون مترمربع براساس پلن استنفورد و برکلی ساخته شد . باتوجه به این که این دانشگاه تحت پوشش هیچ وزارتخانه ای در عربستان نیست قوانین سفت و سخت کشور درمحیط آن اعتبار ندارد و دختران رانندگی میکنند و برای اولین بار در کشور عربستان دانشجویان دختر و پسر در کنار هم می نشینند.

✅ عربستان در طرح چشم انداز 2030 خود در نظر دارد 5 دانشگاه مهمش را جزء 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دهد و هم اکنون براساس گزارش مجله نیچر جزو 10 کشوری قرار گرفته که در دوره سالهای 2012 تا 2015 بالاترین رشد علمی دنیا را داشته اند. عربستان در این ایندکس بالاتر از برزیل وآلمان در رده هشتم قرار گرفته است.

✅شاید فکر میکنیم که با دلارهای نفتی رشوه های کلان پرداخت میکنند و به این رتبه ها میرسند، اما این طور نیست چراکه در فضای رقابت های علمی در سطح بین المللی به هیچ وجه نمیتوان دارای سطح علمی قابل دفاع شد مگر با تولید مستندات علمی و پژوهشی معتبر و ارائه آن به جامعه علمی جهان ، پس دلیل رشد ناگهانی عربستان در رتبه علمی دانشگاهی چیست ؟ ..

AFFILIATION وابستگی دانشگاهی

✅ دانشمندان، محققین و پژوهشگران جهت انجام تحقیقات و ثبت آن در مؤسسه  ISI میبایست دانشگاه محل تحقیقات خود را بعنوان افیلیشن خود معرفی کنند و دانشگاه مربوطه بدلیل تعداد پژوهشگری که افیلیشن خود را آن دانشگاه اعلام از سوی رنکینگ های جهانی امتیاز کسب میکنندو  دارای رتبه علمی  میگردند .علاوه بر این یکی دیگر از اختیارات پژوهشگران در ارائه مقالات به موسسه ISI معرفی افیلیشن دوم است که برای دانشگاه دوم نیز تحصیل رتبه علمی خواهد نمود.

✅ عربستان براساس گزارشات متعدد مجلات علمی همانند گزارش دسامبر 2011 مجله ساینس ، مقاله دسامبر 2014 سایت DAILYCOL دانشگاه برکلی، فعالیت هایی را در زمینه جذب پژوهشگران در جهت معرفی بعنوان افیلیشن دوم آغاز نمود که خلاصه این فعالیت ها بدین شرح است که دانشگاه ملک عبدالعزیز و دانشگاه ملک عبداله با ارسال امیل به دانشمندان تراز اول جهان و طرح پیشنهاد همکاری ((بعنوان نمونه در ازای یک همکاری مختصر که شامل دوبار حضور در سال و هر بار یکهفته در دانشگاه و پرداخت کلیه هزینه های بلیط بیزنس کلاس هواپیما، هتل پنج ستاره و مشاوره به گروه تحقیقاتی دانشگاه سالانه 72 هزاردلار دستمزد پراخت نماید ) ..تنها به شرط آنکه دانشگاه های عربستان را در مقالات علمی خود در ISI بعنوان افیلیشن دوم خود ذکر نماید.

✅نتایجی که بدست آمد شگفت آور شد، دو نفر از محققان انجمن و انستیتو مکس بلانک در سال 2014 مقاله ای را در باره افیلیشن پر استناد ترین مقالات دنیا در مجلات ISI از سال 2002 تا 2012 منتشر کردند که نتایج قابل تاملی بهمراه داشت. آنها براساس فهرست اعلامی مؤسسه تامسون رویترز (مالک ISI ) که هرساله منتشر میگردد تحلیلی دقیق از افیلیشن های پراستناد جهان ارائه نمودند، سوال اول آنها در تحلیل این بود” کدام مؤسسات علمی بیشترین دانشمندان پر استناد را به خدمت گرفته اند ؟ ”

✅تحلیل آنها معلوم کرد 179 دانشند در خدمت دانشگاه کالیفرنیا، 106 نفر هاروارد و 56 نفر استنفورد را بعنوان افیلیشن اول خود معرفی کردند، اما از 3215 پژوهشگر 702 نفر دارای افیلیشن دوم نیز بودند که ضرورت یافت تحلیل را براساس هردو افیلیشن ارائه نمایند که این تحلیل نتایج حیرت آوری بدست داد . دانشگاه کالیفرنیا با 198 نفر همچنان رتبه نخست ولی دانشگاه ملک عبدالعزیز با 160 نفر جایگاه دوم را بالاتر از هاروارد با 146 نفر به خود اختصاص داد.

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کامنت