شرکت توسعه تکنولوژی مالزی (MTDC)

0

mtdc

تسهیلات و خدمات صندوق های نوآوری و شکوفایی مشابه خارجی:

شرکت توسعه تکنولوژی مالزی (MTDC)

Malaysian Technology Development Corporation

 معرفی

MTDC به عنوان یک شرکت با سرمایه ریسک‌پذیر[1] که منابع مالی لازم برای پروژه‌های تکنولوژی‌محور را تأمین می‌کند، در سال 1992 در کشور مالزی آغاز به کار کرد. یکی از فعالیت‌های اصلی MTDC، فراهم کردن مرکزی است که به تجاری‌سازی تکنولوژی توسعه‌یافته توسط مؤسسات R&D محلی می‌پردازد. امروزه، شرکت توسعه تکنولوژی مالزی، تبدیل به یک سازمان مالی و سرمایه‌ای شده که در زمینه تکنولوژی‌های والافن[2] نظیر الکترونیک، تکنولوژی اطلاعات و بیوتکنولوژی فعالیت می‌کند.mtdc logo

MTDC کاملا توسط خزانه ملی مالزی اداره می­شود و 100٪ سهام این شرکت متعلق به خزانه ملی مالزی است. خزانه وظیفه تقویت توسعه صنایع استراتژیک انتخاب شده در مالزی را با هدف پیگیری منافع اقتصادی بلند مدت کشور بر عهده دارد و در حال حاضر در بیش از 50 شرکت بزرگ، در داخل و خارج از مالزی، سرمایه­گذاری کرده که MTDC یکی از آنها می­باشد.

پس از برنامه هفتم مالزی[3]، MTDC نقش کلیدی در تجاری­سازی و مدیریت بودجه دولت داشته است. برخی از فعالیت‌های عمده MTDC عبارتند از: ارتقاء تکنولوژی‌های بومی، کسب تکنولوژی‌های استراتژیک خارجی و ایجاد شرکت‌های تکنولوژی‌محور. این شرکت همچنین به عنوان کاتالیزوری برای توسعه تکنولوژی‌های مدرن از طریق تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه انجام شده توسط دانشگاه‌ها و موسسات R&D عمل می‌کند.

در چشم‌انداز 2020، برای رسیدن به اهداف اقتصادی، اتکاء فراوانی به بخش تولید شده است. برای اینکه این بخش نقش خود را به عنوان موتور رشد به خوبی ایفا کند، باید به متنوع‌سازی محصولات ادامه داده، به دنبال تعریف محصول بوده، صادرات‌مدار و مهمتر از همه رقابت‌پذیر باشد. تنها یک راه برای انجام اقدامات فوق وجود دارد و آن گسترده­تر کردن کاربرد تکنولوژی است. تکنولوژی ایجاد شده به صورت محلی، باید به بازار منتقل شود و تکنولوژی خارجی باید شناسایی و انتخاب شده و وارد کشور شود. تکنولوژی‌های داخلی و خارجی، هر دو، نیاز به مکانیزمی دارند که تخصص تکنولوژیک را با سرمایه­گذاری ریسک‌پذیر ترکیب نماید و اینجا جایی است که MTDC وارد عمل می‌شود.

مأموریت این شرکت

بدین صورت تعریف شده است:

– ایجاد، تقویت و توسعه شرکت­های فناورانه در حوزه­های استراتژیک

– ترویج فرهنگ عملکرد عالی از طریق ارتقاء ظرفیت کارمندان

– به حداکثر رساندن بازده ذینفعان

 

اهداف شرکت :

در راستای ماموریت فوق و با در نظر گرفتن نیاز به بهبود سطح تکنولوژی شرکت‌های مالزیایی، هدف شرکت به صورت زیر تعیین شده است:

تسهیل توسعه سرمایه­گذاری ریسک‌پذیر و پیشتاز توسعه تکنولوژی در مالزی از طریق:

– تجاری‌سازی نتایج تحقیقات

– توسعه شرکت‌های تکنولوژی‌محور

– وارد کردن تکنولوژی‌های استراتژیک به کشور

ساختار سازمانی:

برای اجرای مأموریت بیان شده و تحقق اهداف، MTDC مانند آنچه در شکل 1-1 ملاحظه می­شود، سازماندهی شده است.

mtdc1

شکل 1-1: ساختار سازمانی MTDC

خدمات مشاوره ای و توانمندسازی MTDC

خدمات مشاوره­ ای

ارائه مهارت­های نرم و سخت[4] به کارآفرینان جهت افزایش رشد و سودآوری کسب و کارشان می‎باشد. این مهارت­ها موضوعاتی همچون آموزش و پرورش، ارتقاء دانش کارآفرینی، رهبری، انتقال تکنولوژی و مدیریت، حقوق مالکیت معنوی، ارتقاء و نام تجاری را پوشش می­دهد. علاوه بر این MTDC، در زمینه‌های مختلف مربوط به کسب تکنولوژی، سرمایه‌گذاری و توسعه تکنولوژی خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. برخی از این خدمات عبارتند از:

– تحقیق بازار و ارزیابی فناوری

– تأمین اطلاعات اولیه و ثانویه در مورد رشد بالقوه بازار محصولات خاص

– تأمین منابع و برنامه‌ریزی تکنولوژی

– طرح‌های کسب‌وکار و مطالعات امکان­سنجی

– تأمین منابع مالی برای حمایت از کارآفرینان

– نیازمندی‌های اخذ لیسانس

– ارائه مشاوره در نیازمندی‌های قانونی دولت

– پیش‌بینی تکنولوژی و واسطه‌گری

همچنین MTDC در زمینه سازماندهی سمینارها و کارگاه­های آموزشی فعالیت دارد.

Nurturing Service

MTDC یک اکوسیستم کارآفرینی پر جنب و جوش جهت راهنمایی شرکت­هایStart Up از مفهوم ایده­ها تا تجاری­سازی آنها ایجاد کرده است. این اکوسیستم از طریق برنامه توسعه خوشه­های تکنولوژی (TDC) به دست آمده است.

برنامه TDC برای تقویت ارتباط بین دانشگاهها / موسسات تحقیقاتی و صنایع طراحی شده است و هدف اصلی آن فعال نمودن و شتاب بخشیدن فعالیت­های تجاری دانشگاه­ها و مؤسسات تحقیقاتی در مراحل محلی و جهانی می­باشد.

 برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان یا Symbiosis

برنامه­ای جامع است که جنبه­های تجاری و همچنین کارآفرینی را پوشش می­دهد و هدف آن آموزش فارغ­التحصیلان برای تبدیل شدن به کارآفرینان موفق می­باشد. در پایان این برنامه کاندیداهای منتخب به منظور تجاری کردن تکنولوژی­های دانشگاه­ها یا مؤسسات تحقیقاتی، که توسط MTDC انتخاب شده­اند، در شرکت‎های Start-Up مشغول خواهند شد. هدف از این انجام این فعالیت عبارتند از:

– توسعه تجاری­سازی نتایج R&D دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی

– افزایش تعداد شرکت­های Start-Up دانش­بنیان در دورنمای اقتصاد ملی؛ افزایش درآمد و اشتغال­زایی برای اقتصاد مالزی

– افزایش تعداد کارآفرینان جوان با دانش و مهارت­های عالی در زمینه کسب و کار

برنامه Symbiosis تا کنون منجر به ایجاد 50 شرکت Start-Up فعال همراه با 83 technopreneure در مراحل مختلف تجاری­سازی شده است همچنین از زمان آغاز این برنامه تا کنون 75 شغل ایجاد شده است.

تهیه و تدوین : ذفتر برنامه ریزی،سیستم ها و روش های صندوق نوآوری و شکوفایی

[1] venture capital company

[2] High Tech

[3]  the 7th Malaysia Plan

[4]  Soft & Hard-Skill

 

منبع: پورتال توانمندسازی شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی

http://cbd.nsfund.ir/

 

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت