صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

0

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه

حمایت خطر پذیر از طرحهای دانش بنیان در راستای اقتصاد مقاومتی?

یکی از اقداماتی که در سال گذشته در راستای حمایت خطر پذیرِ مالی از شرکت های دانش بنیان، به سرانجام رسید راه اندازی صندوق های جسورانه بود.

در این روزها همواره حمایت از شرکت های دانش بنیان در به کارگیری دانش برای تحقق اقتصاد مقاومتی به امری مهم تبدیل شده است. اما نکته جالب توجه این است که برخی طرح ها و ایده های محققان ممکن است به نتیجه که همان محصول نهایی یا خدمات است نرسد از این رو نیاز است که یک سرمایه گذار به صورت ریسک پذیر از این طرح ها حمایت کند.

اگر سرمایه گذاری طرح های محققان به صورت خطر پذیر باشد و پروژه ها با ریسک بالایی مورد حمایت قرار بگیرد، در امیدوار کردن محققانی که از نتیجه طرح و ایده بکر خود آگاه نیستند و تنها بر پایه آزمایشاتی پیش رفته اند، تاثیر بسزایی خواهد داشت.

? اهداف صندوق های جسورانه

هدف از راه اندازی صندوق های جسورانه این است که از طریق فعالیتشان، بستری برای سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان در بورس زمینه سازی شود. این صندوق های جسورانه افتتاح شدند تا باب امید را بر روی محققان بگشاید. صندوق های جسورانه از طرح های فناورانه و نوآورانه بلند پروازانه محققان و پژوهشگران در شرکت های دانش بنیان حمایت مالی می کنند.

این صندوق‌ها دهمین نهاد مالی در کشور به شمار می‌روند که می‌توانند حلقه مفقوده بین دانش، شرکت‌های دانش‌بنیان و ثروت‌آفرینی را ایجاد کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه برخلاف سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند سهام عمل نمی‌کنند، بلکه روی شرکت‌های دانش‌بنیانی که پتانسیل رشد بالایی دارند، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

??شرایط راه اندازی یک صندوق جسورانه

هر اقدامی در کشور شرایطی دارد که راه اندازی صندوق های جسورانه هم از داشتن چنین شرایطی مستثنی نیست. در واقع می توان گفت این صندوق‌ها حداقل با ۱۰ میلیارد تومان سرمایه می‌توانند شکل بگیرند که در ابتدا لازم است ۱۰ درصد این مبلغ در صندوق وجود داشته باشد.

این صندوق‌ها با طول عمر ۷ ساله خود توسط مدیران حرفه‌ای مدیریت می‌شوند تا موجودی صندوق صرف زیرساخت‌ها نشود و تمام بودجه آن برای اجرایی شدن ایده های نو در راستای تجاری شدن یک طرح در یک شرکت دانش بنیان  به کار گرفته شود.پ

??فعالیت تشکل ها در سرمایه گذاری جسورانه

در حال حاضر ۳۵ تشکل در حوزه سرمایه گذاری جسورانه فعالیت می کنند که شامل صندوق های پژوهش و فناوری و موسسات می شود؛ این تشکلها بیش از ۲۶۰ طرح را به ارزش ریالی ۴۶۰ میلیارد ریال مورد حمایت قرار داده اند؛ همچنین ۹۰۰ فقره تسهیلات به آنها پرداخت شده است.

??متقاضی اروپایی برای سرمایه گذاری روی طرح های ایرانی

با وجود اینکه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه کار خود را از سال ۹۵ آغاز کرده و زمان زیادی از آن نمی گذرد اما مدیر عامل فرابورس در ایران اعلام کرد که این صندوق ها متقاضی اروپایی دارند.

یکی از ویژگی های اساسنامه صندوق های جسورانه این است که علاوه بر ایرانی های مقیم، ایرانی های غیر مقیم و خارجی هایی که علاقمند به سرمایه گذاری هستند می توانند در این کار مشارکت کنند.

?تقاضای ۱۲ مجموعه اقتصادی برای راه اندازی صندوق های جسورانه

تاثیر گذاری سرمایه گذاری های خطر پذیر توسط سرمایه گذاران روی طرح های دانش بنیان در حدی بوده که پنج صندوق جسورانه برای اولین بار در کشور در تیرماه سال ۹۵ با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جهوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی از معاونان این دو نهاد افتتاح شد.

البته ۱۲ مجموعه اقتصادی از سازمان فرابورس درخواست داشتند تا بتوانند صندوق جسورانه را راه اندازی کنند اما در نهایت ۵ صندوق موفق به اخذ مجوز از فرابورس شدند. اما امید می رود این صندوق ها در سالهای آینده روند افزایشی داشته باشند.

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کامنت