“عقلانیت و آزادی” با ترجمه استاد دانشگاه تهران به بازار آمد

0

“عقلانیت و آزادی” نوشته آمارتیا سن اقتصاد دان شهیر و برنده جایزه نوبل، با ترجمه دکتر وحید محمودی و دکتر علیرضا بهشتی توسط نشر نی انتشار یافت.

کتاب حاضر یکی از عمیق‌ترین و برجسته‌ترین کتاب‌ها در حوزه‌ی فلسفه و علوم اجتماعی است که تاکنون به رشته‌ی تحریر درآمده است. آمارتیا سن در این اثر با پیوند نظام‌مند عقلانیت و آزادی، نگاه متعارف به عقلانیت را به چالش کشیده و از آن عبور کرده است. او به آزادی به‌ مثابه عقلانیت اجتماعی می‌نگرد.

از دیدگاه سِن، بین عقلانیت و آزادی ربط وثیقی وجود دارد و بدون فهم و درک عمیق یکی، دیگری را نمی‌توان فهمید. به بیان دیگر، آزادی به عقلانیت و عقلانیت به آزادی وابسته است، چون بدون داشتن آزادی، انتخاب عقلانی ممکن نیست.

سن این دیدگاه را که عقلانیت فقط به‌دنبال حداکثر کردن نفع شخصی فرد است رد می‌کند و می‌گوید این دیدگاهِ جزمی، حق عقل و عقلانیت را ادا نمی‌کند و اگر بر جنبه‌ی فرصتی آزادی تمرکز کنیم، مفهوم آزادی و عقلانیت می‌تواند ما را بسیار فراتر از نفع شخصی فرد رهمنون سازد.

به گزارش پایگاه دارایان، آمارتیا کومار سن اقتصاددان  و فیلسوف برجسته‌ی هندی است. در سال 1933 در هند به دنیا آمد. او پس از اخذ کارشناسی اقتصاد در هندوستان مدارک ارشد و دکتری خود را از دانشگاه کمبریج اخذ کرد و فارغ‌التحصیل شد.

از آمارتیا سن آثاری چند تألیف شده که مهم‌ترین آن‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. از جمله‌ی این ترجمه‌ها می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: برابری و آزادی،  اخلاق و اقتصاد، توسعه به‌مثابه آزادی، هویت و خشونت: توهم تقدیر، اندیشه‌ی عدالت.

گفتنی است وحید محمودی، عضو هیئت علمی گروه مدیریت مالی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است. وی دکتری اقتصاد را در گرایش مالیه عمومی و توسعه اقتصادی از دانشگاه اسکس (Essex) انگلستان دریافت نموده است.

دکتر محمودی در طی سالهای 1388-1389 عنوان استاد مدعو دانشگاه کالیفرنیا-ریورساید کشورامریکا-را به تجربه کاری و علمی خویش افزود و در سال 1392 اولین کرسی استاد تمام (پروفسوری) گروه مالی در کل دانشگاه های کشور از سوی دانشگاه تهران به ایشان اعطا گردید.

دکتر وحید محمودی، در ایران با نام “آمارتیاسن” که با طرح نظریه “توسعه به مثابه آزادی”، تئوری‌پرداز برجسته رویکرد “توسعه انسان‌محور” محسوب می‌شود، گره خورده است.

تألیفات مشهور آمارتیا سن با عنوان “اندیشه عدالت” و “توسعه به مثابه آزادی” از دیگر آثار ترجمه شده وی می‌باشند.

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کامنت