فیلترینگ تلگراف: از ف تا م

1

فیلترینگ تلگراف: از ف تا م

✍️امیر ناظمی

مواجهه‌ی ما با فناوری حکایت یکسانی بوده است. میرزا ملکم‌خان، روشنفکر دوران قاجار، نقل می‌کند (کتاب “فکر آزادی و ..” آدمیت):
“من برای آوردن تلگراف به ایران جنگیدم. در حالی که شهرها و قصبات اروپا دارای خطوط ارتباطی بودند؛ عین‌الدوله، صدراعظم ناصرالدین شاه اجازه نمی‌داد در شهرهای ایران، خطوط تلگراف احداث کنم”

ممنوع کردن هر فناوری نوظهوری در این کشور قدمتی دارد به تاریخ همان فناوری!

ملکم‌خان توضیح می‌دهد: “عین‌الدوله معتقد بود: اگر رعایا دارای تلگراف شدند در ولایات و ایالات مملکت محروسه ایران، در جلوی تلگرافخانه تجمع می‌کنند و از احوال یکدیگر با خبر می‌شوند و علیه سلطنت آشوب می‌کنند. من برای احداث تلگراف با عین‌الدوله جنگیدم”

⭕️بازتولید عین‌الدوله‌ها
عین‌الدوله‌ی دوره‌ی رضاخان نیز در دایره تجارت داخلی وزارت فلاحت و تجارت آشکار می‌شود. زمانی که در سال ۱۳۰۸ در پاسخ به تاجری که در فکر تاسیس رادیو بوده است، اعلام می‌کنند:
“ورود دستگاه تلگراف و تلفن، بیسیم گیرنده و یا مخابره‌کننده، مطالب و آلات و اسباب آن جز برای اداره تلگراف بیسیم دولت وقت، به طور کلی ممنوع است”

سرنوشت ویدئو یا ماهواره نیز متفاوت نبوده است. همگی در برابر دیدگاه “فناوری‌هراسی” (Technophobia) به سرنوشت یکسانی دچار شده‌اند. یعنی کسانی بوده‌اند که بر پایه‌ی هراس از فناوری کوشیده‌اند تا حاکمیت را راضی کنند تا به جای استفاده و توسعه؛ در برابر فناوری بیایستد.

⭕️سرگذشت تکراری ما
این سریال تکراری ترس از فناوری همواره ۳ پرده داشته است:
1️⃣پرده‌ی ۱: ممنوعیت فناوری و حذف نوآوران و روشنفکران
ابتدا با فناوری (چه سخت، چه نرم) مقابله می‌شود. رادیو، ویدئو، ماهواره، وبلاگ‌ها و شبکه‌ی اجتماعی ممنوع شده یا مدارس دختران در سکوت دولت به آتش کشیده می‌شوند!

2️⃣پرده‌ی ۲: ورود خارجی‌ها
در فقدان بازیگران داخلی، عرصه برای خارجی‌ها باز می‌شود. رادیو BBC به پخش برنامه در ایران مشغول می‌شود؛ فیلم‌های خارجی بازار ویدئو و شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر وفیس‌بوک جامعه‌ی ایران را تصاحب می‌کنند؛ یا ۸۵ درصد مردم برنامه‌ی ماهواره می‌بینند؛ یا مثلا مدارس خارجی محصلان دختر را جذب می‌کنند.

3️⃣پرده‌ی ۳: دولت دیرآمده
دولت دیرآمده که متوجه‌ی اشتباه می‌شود، تلاش می‌کند نسخه‌ی دولتی خودش را جایگزین کند؛ اما دریغ که از یک سو دولت، اعتماد عمومی را از دست داده و از سوی دیگر، آن نوآوری که سرمایه‌اش در پرده‌ی نخست از دست رفته، وارد بازی نمی‌شود! دیگر روشنفکری که مدرسه‌اش به تعطیلی کشانده شده و جانش در خطر بوده، به فعالیت مجدد اعتماد ندارد.

⭕️داستان پیام‌رسان
خبرها از فیلترینگ تلگرام حکایت دارد و پیام‌رسان‌های داخلی هم مورد اعتماد مردم نیستند.
اما دولت دیرآمده بیش از هر چیز نیاز دارد تا اعتماد ایجاد کند. مردم از فناوری‌ها پرسش ندارند؛ بلکه سازوکاری می‌خواهند تا اعتماد را به آنان برگرداند.

برای خروج از این چالش نیاز به سیاست دیگری هست؛ این رویه تنها تردیدها را بیشتر کرده:
⏺چرا حاکمیت از این ۵ پیام‌رسان (و نه دیگری) حمایت می‌کند؟

⏺چرا باید به هر کدام از آن‌ها ۵ میلیارد تومان حمایت تخصیص دهد؟ وقتی که مشکل اصلی فناوری نیست؛ بلکه اعتماد مردم است.

⭕️سیاست پیشنهادی
اگر قرار است که حمایت باشد؛ این حمایت‌ها باید ۳ ویژگی اصلی داشته باشد:
1️⃣شفافیت معیارهای انتخاب حمایت
2️⃣کاهش موانع ورود
3️⃣بهبود اکوسیستم

درست همان ویژگی‌هایی که اکنون مشاهده نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود برای اعطاء حمایت دولتی ۲ شرط گذارده شود:

1️⃣پیام‌رسان‌هایی که از تسهیلات داخلی استفاده می‌کنند، متعهد شوند که کل برنامه خود را “متن‌باز” (Open Source) نمایند. بر این اساس ۱)امکان ارزیابی امنیتی آن‌ها وجود دارد و ۲)امکان استفاده از “نوآوری باز” (Open Innovation) برای توسعه‌ی نرم‌افزار و جلوگیری از انحصار فراهم می‌شود.

2️⃣یک بنیاد غیردولتی با یک سازوکار دموکراتیک و رای‌گیری از میان توسعه‌دهندگان داوطلب آن پلت‌فرم آزاد (اعم از ایرانی و خارجی)، نظارت عمومی و زمینه‌های توسعه را فراهم نماید.

و هر پیام‌رسانی که پذیرفت (نه فقط این ۵ مورد منتخب!) بر حسب رشد و به صورت مرحله‌ای حمایت صورت گیرد. هرکس هم دوست نداشت روی حمایت مالی دولت حساب نکند!

این سیاست هم اعتمادافزاست، هم مشوق نوآوری و هم ما را از آن سرگذشت تکراری رها می‌کند!

⭕️آزمون صداقت
پذیرش سیاست پیشنهادی یک آزمون سنجش صداقت ۳ گروه مختلف است:
۱-آزمونی برای آمران فیلترینگ؛ اگر هدفشان واقعا صیانت از داده‌ی شهروندان است؛ نه حمله به حریم شخصی
۲-آزمونی برای پیام‌رسان‌های ملی؛ اگر هدفشان سوءاستفاده از شرایط و ایجاد انحصار جدید نیست و
۳-آزمونی برای مخالفین فیلترینگ که از دسترسی آزاد سخن می‌گویند

۱۳۹۴۰۲۲۷۰۰۰۱۹۳_PhotoJ

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

۱ دیدگاه

  1. شما با توجه به متن کتاب آدمیت در مورد عین الدوله سخن گفتین، عین الدوله صدراعظم مظفرالدین شاه هست نه ناصرالدین شاه، واقعا در کتاب آدمیت نوشته شده ناصرالدین شاه؟؟؟
    ممکنه از متن کتاب عکس بگیرین؟

کامنت