نبود تقاضا مهم ترین چالش شرکت های دانش بنیان است

0

دکتر ستاری:

نبود تقاضا مهم ترین چالش شرکت های دانش بنیان است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: مهم ترین چالش‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور نبود تقاضای مناسب برای محصولات این شرکت‌هاست.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سورنا ستاری با بیان این مطلب افزود: پس از عملیاتی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای تکمیل زیست بوم اقتصاد دانش‌بنیان کشور، مسئله استفاده از بازار داخلی برای توسعه محصولات دانش‌بنیان مورد توجه قرار گرفت و قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی ظرفیت مناسبی بود که از طریق آن بتوان تقاضا برای محصولات دانش‌بنیان و شرکت‌های داخلی و همچنین توان فنی و رقابتی آنها را افزایش داد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری از مدت‌ها پیش به دنبال ‌یافتن راهکاری عملیاتی برای این منظور بود و تلاش‌های زیادی را  در این زمینه  انجام داد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت: پس بیانات نوروزی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر دانش‌بنیان شدن بخش‌های مهم و حساس اقتصاد کشور و رعایت شرط انتقال فناوری در قراردادهای خارجی، این موضوع در دستورکار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گرفت و با حمایت هیئت وزیران، بخشی از زیست بوم اقتصاد دانش بنیان تکمیل شد.
* دکتر ستاری گفت: پیمودن گام دوم برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان تدوین نظام‌نامه مشارکت دستگاه‌های اجرایی کشور به ویژه سازمان برنامه و بودجه در توسعه اقتصاد دانش بنیان است.
وی افزود: موضوع پیوست فناوری از مدت ها قبل در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مطرح شده است.
عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: در این نظام‌نامه دو هدف اصلی دنبال می‌شود، نخست این ‌که دستگاه های اجرایی ملزم شده‌اند تا برنامه خود در راستای ارتقاء بازار محصولات دانش بنیان و توسعه فناوری حوزه خود را ارائه کنند و این نشان می‌دهد مشارکت دستگاه های اجرایی کشور در توسعه اقتصاد دانش بنیان لازم و ضروری است.
وی گفت: هدف دوم نیز به بهره برداری از ظرفیت ایجاد شده در کشور با توجه به نیروی انسانی متخصص که پایه اقتصاد دانش‌بنیان هستند اشاره دارد و با استفاده از این نظام نامه می تواند تقویت شود و گذار از اقتصاد منابع محور را تسهیل کند.
منبع: فارس
به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت