چشم ‏انداز فرهنگی ایران در افق 1404

0

چشم ‏انداز فرهنگی ایران در افق 1404

شورای مهندسی فرهنگی تصویب کرد:

چشم ‏انداز فرهنگی ایران در افق 1404

در جلسات 73 و 74 شورای مهندسی فرهنگی که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 1390/1/22 و 1390/2/5″ برگزار شد بخش “چشم ‏انداز فرهنگی ایران در افق 1404 نقشه مهندسی فرهنگی”  به تصویب رسید.

دکتر محمد اسحاقی رئیس مرکز راهبری و تدوین نقشه مهندسی فرهنگی گفت: نقشه مهندسی فرهنگی دارای ارکان مختلفی است که تاکنون بخش اصول، ارزش‌ها، مبانی و چشم‌انداز آن به تصویب شورای مهندسی فرهنگی رسیده است.

وی افزود: این چشم‌انداز دارای یک مقدمه و بیانیه است که مقدمه آن به این صورت است: “با توکل به خداوند متعال و اعتصام به قرآن و عترت و در پرتو اسلام ناب محمدی(ص) و با عزم و مجاهدت ملی برای نیل به جامعه منتظر و زمینه‌ساز ظهور و در راستای برپایی تمدن نوین اسلامی در چشم‎انداز فرهنگی 1404” این بخش از نقشه مهندسی فرهنگی به تصویب رسید.

اسحاقی گفت: همچنین بیانیه این چشم‌انداز به شرح ذیل است:

«ایران کشوری است با هویت اسلامی ایرانی انقلابی، دست‌یافته به نظام فراگیر و منسجم فرهنگی، هدایتگر تمامی نظام‌ها و شئون جامعه، دارای جایگاه نخست در عرصه فرهنگ، هنر، تعلیم و تربیت، علم و فن‎آوری، ارتباطات و رسانه‏ و پیشتاز در اخلاق و رفتار حسنه در منطقه و جهان اسلام،  الهام‏ بخش امت اسلامی و با تعامل فرهنگی سازنده در سطح جهانی»

اسحاقی افزود: منظور از منطقه در این چشم‌انداز؛ آسیای جنوب غربی (شامل آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه) است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه درخصوص جزئیات این مصوبه شورای مهندسی فرهنگی گفت: بر اساس این چشم انداز “فرهنگ جامعه ایران در افق این چشم‎انداز” دارای ویژگی هایی است که در هفت محور به تصویب رسید، که برخی از آنها به شرح ذیل است:

1.     برخوردار از هویت اسلامی ایرانی انقلابی؛ مبتنی بر عقلانیت اسلامی، متمسک به قرآن و عترت، ایمان و عمل صالح، پاسدار میراث­های ارزشمند ایرانی و زبان و ادبیات فارسی، متعهد به نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه و آرمان‏های امام خمینی (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری، برخوردار از روحیه مقاومت، ایثار، جهاد، شهادت، استکبارستیزی و …

2.     دست‏یافته به نظام فراگیر و منسجم فرهنگی؛ مبتنی بر نظام فرهنگی طراحی شده با تحول در ساختارها، فرایندها و نهادهای مردمی، عمومی و دولتی با رویکرد ایجاد انسجام، هم‏ افزایی، ارتقاء کارآمدی و محوریت مشارکت مردمی و بهره‏ مند از نهادهای اصیل دینی

3.     هدایت‏گر تمامی نظام‏ها و شئون جامعه؛ مهندسی و مدیریت نظام‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با توجه به مبانی، ارزش‏ها و اصول مذکور در سند.

4.     دارای جایگاه نخست در عرصه‏های:

1-4- فرهنگ؛ بهره‎مند از معنویت دینی، کرامت انسانی، خانواده‏ محور، امیدوار و آینده‏ نگر، پرنشاط، خودباور، فعال و خطر پذیر، جمع‏ گرا و ملتزم به نهادهای اجتماعی و حضور مسئولانه در جامعه.

2-4- هنر؛ مبتنی بر حکمت اسلامی، تحکیم‎بخش ایمان و احیاگر فطرت بشر و عدالت، مردمی، مروج اخلاق و متعهد به ارزش‎‏های انقلاب اسلامی و گسترش بخش هنرهای سنتی.

3-4- تعلیم و تربیت؛ مبتنی بر فلسفه و نظام تعلیم و تربیت اسلامی، شکوفایی استعداد‌ها، خلاقیت، تعقل و تحقیق.

4-4- علم و فناوری؛ مبتنی بر فرهنگ اسلامی- ایرانی و نقشه جامع علمی کشور.

5-4- ارتباطات و رسانه؛ حضور تعیین‎کننده در فضای نوین ارتباطات و اطلاعات مبتنی بر ارزش‏ها، شعائر اسلامی و اصل مسئولیت اجتماعی و بهره‏مند از نهادهای اصیل ارتباطی- تبلیغی بازآفرینی شده.

5.     پیشتاز در اخلاق و رفتار حسنه:

1-5- اقتصادی؛ دارای وجدان کاری، روحیه همکاری و کار جمعی، کارآفرین و رضایت‎مند مبتنی بر الگوی صحیح مصرف و اتقان در عمل.

2-5- سیاسی؛ برخوردار از وحدت و امنیت ملی، عدالت‏ محوری، استقلال فرهنگی و آزادی مسئولانه، مشارکت سیاسی و مسئولیت‎پذیری اجتماعی.

3-5- اجتماعی؛ برخوردار از مودّت، اخوّت، تعاون و سازگاری اجتماعی، با نشاط و سرزنده، دارای صداقت، اعتماد، اطمینان و انسجام اجتماعی بالا، منضبط و قانون‏گرا.

4-5- فرهنگی؛ عامل به احکام و مناسک دینی، مانوس با قرآن کریم، بهره‏ مند از عفت عمومی، نمادها و آیین‏های اسلامی- ایرانی.

6.      با تعامل فرهنگی سازنده در سطح جهانی؛ مبتنی بر شوق‏ آفرینی نسبت به اسلام ناب محمدی(ص)، صلح و امنیت جهانی، حقوق فطری و طبیعی انسان‏ها، رفاه عمومی، اخلاق و معنویت، عدالت و امید به فرجام نیک جهان. 

7.      الهام‏ بخش امت اسلامی؛ مبتنی بر مردم سالاری دینی و الگوهای کارآمد پیشرفت، منادی وحدت و همگرایی اسلامی.

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت