طرح : کارآمدسازی و ارتقای مدیریت صندوق‌های بازنشستگی

0

طرح : کارآمدسازی و ارتقای مدیریت صندوق‌های بازنشستگی

 

مقدمه (دلایل توجیهی):

ریاست محترم دوره دهم مجلس شورای اسلامی اعلام فرمودند که وضعیت صندوق‌های بازنشستگی کشور بحران‌زا است و پیش‌بینی می‌شود که در طی پانزده سال آینده باید بیش از پنجاه درصد بودجه‌های جاری به صندوق‌های بازنشستگی اختصاص پیدا کند.

در شرایط فعلی موضوع این صندوق‌ها به عنوان یکی از چالش‌های اصلی کشور بیش از پیش در محافل عمومی و تصمیم‌گیری کشور مطرح شده است به نحوی که در لایحه تقدیمی برنامه ششم توسعه کشور به مجلس نیز، بحران صندوق‌های بازنشستگی در کنار بحران آب و بحران زیست محیطی به عنوان یکی از سه چالش و بحران اصلی و مهم کشور شناخته شده است و این موضوع اهمیت توجه به مقوله صندوق‌های بازنشستگی و تلاش در جهت ارتقای مدیریت و کارآمدسازی این صندوق‌ها را در آینده نشان می‌دهد.

جمعیت ایران در حال پیر شدن است و شاید نرخ پایین مشارکت اقتصادی، نسبت جمعیت مشاغل به بازنشسته زودتر به نسبت دو به یک برسد. هزینه سلامت و کسری بودجه صندوق‌های بازنشستگی چه خواهد شد؟! از این روست که حرکت از سوی طرح‌های مبتنی بر مشارکت در کشورهای توسعه یافته است.

طرح‌های بازنشستگی از طرح‌های مزایای معین (Defined Benefit=DB) به سمت طرح‌های سهم معین (Defined Contribution=DC) یا سهم تعریف شده حرکت کرده است که در راستای رعایت اصول اقتصاد مقاومتی در صندوق‌های بازنشستگی می‌باشد.

 

جهت مشاهده متن کامل طرح : کارآمدسازی و ارتقای مدیریت صندوق‌های بازنشستگی کلیک کنید

به اشتراک گذاشتن.

درباره نویسنده

کاندیدای دکتری مدیریت دولتی- خط مشی گذاری و سیاستگذاری دانشگاه تهران، مشاور حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، بودجه ریزی و فناوری اطلاعات

کامنت